Teknik Bİlgi

Teknik Bİlgi

Teknik Olarak Spunbond

Spunbond, polimerin filamente dönüştüğü ve oluşan filamentlerin rassal olarak serilmesiyle oluşan bir non-woven kumaş tipidir.

Spunbond non-woven telalar teknik olarak 12 g/m2 ile 200 g/m2 gramajları arasında üretilmektedir, maksimum ve minimum seviyeleri gelişen teknolojiye göre değişmektedir. Spunbond kumaş ölçüleri genellikle 2 cm – 320 cm enlerinde olup uzunlukları (metrajları) ise gramaja göre değişkenlik göstermektedir.  Spunbond kumaşlara baskı, laminasyon, yapışkan gibi birçok aplikasyon rahatlıkla uygulanabilmektedir.

%100 geri dönüşümlü olan bu kumaşlar, 170 – 180 santigrat derece ısıya kadar dayanıklıdır. Spunbond kumaşlar hidrofobik su geçirmez ya da hidrofilik su emici özellikleri eklenerek üretilebilmektedir. Spunbond non-woven kumaşlara UV katkısı ilave edilerek, kumaşın güneş ışınlarına karşı çok daha dayanıklı olması sağlanabilmektedir. Spunbond kumaşlar anti-bakteriyel olup fiyat konusunda da ekonomik bir kumaştır.

 

PET Spunbond

PETSABOND, %100 PET hammaddenin filamente dönüştüğü ve oluşan filamentlerin termal yollarla birleştirilerek tek parça haline getirildiği üstün mukavemet, sertlik ve saflığa sahip non-woven kumaşlar üretmektedir. Bu kumaşlar 12 g/m2 den 200 g/m2 (0,5 oz/yd2 - 7 oz/yd2) ye kadar ve maksimum 3,2 metre genişlikte; istenilen denye ve renklerde; 120 cm rulo çapına kadar üretilebilmektedir.

PETSABOND spunbond kumaşlar birim ağırlık başına düşen üstün mukavemeti, yüksek ısı dayanıklılığı ve basınç direnci, boyanabilme, yüksek gerilme direnci ve boyutlanmanın yanı sıra yanmazlık gibi özelliklerle ihtiyaçları karşılayacak şekilde üretilerek; medikal, tekstil, otomotiv, tarım, filtrasyon ve endüstriyel birçok alanda güvenle tercih edilebilir.